Fundusze – dokończenie

27 Marzec, 2008, czwartek at 13:48 Dodaj komentarz

Dokończę temat oszczędzania pieniędzy.

Czy warto oszczędzać?

Odpowiem – tak warto. Dlaczego?

Powód pierwszy – zabezpieczenie się na przyszłość

Biorąc pod uwagę niejasną sytuację z emeryturami w Polsce (a jestem osobą mocno „przedemerytalną”) myślę, że liczenie na emeryturę z ZUS-u jest mocno ryzykowne. Reforma emerytalna miała miejsce bodajże w 1999, a do tej pory nie wiadomo jak będą wypłacane przyszłe emerytury. Poza tym – jak pisałem wczoraj – stopa zwrotu ma być na poziomie 40%.

Jeśli będziesz, czytelniku, regularnie co miesiąc odkładał około 10% swoich zarobków, przez cały okres swojej pracy, to po przejściu na emeryturę będziesz dysponował kwotą kilkunastokrotnie przewyższającą kwotę jaką wpłaciłeś. Ta kwota – odpowiednio gospodarowana – powinna Ci pozwolić na cieszenie się życiem, a nie zamartwianie czy wystarczy do pierwszego. Przy czym zauważ, że jest istotne co się będzie z tymi pieniędzmi działo. Odkładanie pieniędzy na rachunku bankowym jest bez sensu, chyba że będzie to odrębny rachunek bankowy tylko do tego celu. Jeśli masz jeden rachunek i na niego odkładasz wszystkie pieniądze, to będzie pojawiać się pokusa, aby te pieniądze wydać, ale te pieniądze mają na Ciebie pracować. Dobrym pomysłem było by odkładanie tych pieniędzy na inny rachunek służący tylko i wyłącznie do oszczędzania na przyszłą emeryturę.

Jest jedno ale… oprocentowanie rachunków bankowych jest bardzo niskie. Owszem, jest bezpieczne, ale niskie, często poniżej inflacji. Inwestowanie w fundusze kapitałowe jest co prawda ryzykowne, ale przy długoterminowym oszczędzaniu daje dużo lepsze efekty.

Poza tym – obecnie sytuacja na rynku pracy w Polsce jest dość przyzwoita, z punktu widzenia pracowników, ale nie wiemy na jak długo. Za kilka lat może się okazać, że trzeba będzie poszukać innej pracy. Już w kilku książkach poświęconych finansom „domowym” natrafiłem na radę, aby mieć oszczędności pozwalające na przeżycie minimum 3 miesięcy bez pracy. Czyli – dobrze jest odkładać na czarną godzinę, aby w razie kłopotów mieć za co żyć.

Powód drugi – uczysz się oszczędzać.

Jeśli będziesz przyzwyczajony do oszczędzania niewielkiej kwoty pieniędzy, to łatwiej Ci będzie zaoszczędzić pieniądze na większy wydatek, na przykład na zakup samochodu, albo na założenie własnej firmy.

Powód trzeci – zabezpieczenie przed utratą kapitału.

Wyobraź sobie czytelniku następującą sytuację – podżyrowałeś komuś kredyt. Ten ktoś przestał kredyt spłacać. Ty o tym nic nie wiesz. Komornik – nie wnikając w sytuację – blokuje Ci wszystkie konta bankowe.

Istnieje pewien produkt finansowy, który pozwala Ci na ochronę w takiej sytuacji – polisy kapitałowe połączone z ubezpieczeniem. Ponieważ jest to forma polisy ubezpieczeniowej, to komornik nie może jej zająć, nawet jeśli o niej wie. Możesz w sytuacjach krytycznych wycofać z niej pieniądze. Natomiast z konta w banku – niekoniecznie.

Lokowanie pieniędzy w takiej polisie pełni więc wtedy dwie funkcje:

– oszczędnościową

– zabezpieczającą.

Polisy kapitałowe znanego mi towarzystwa ubezpieczeniowego pozwalają na zainwestowanie pieniędzy w tzw. kieszeni. Oznacza to, że co miesiąc wpłacamy np. 200 zł, ale jeśli dostaniemy większą premię to możemy ją również wpłacić i te pieniądze będą dla nas pracowały, ale równocześnie nie trzeba będzie płacić prowizji za ich wcześniejsze wypłacenie, tak jak to jest z kapitałem głównym.

Entry filed under: Bez kategorii. Tags: , , , , .

Praca etatowa Jeśli nie etat to co?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Marzec 2008
Pon W Śr C Pt S N
« Lu   Kwi »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Blog Stats

  • 12,424 hits

Strony


%d blogerów lubi to: