Wyszukiwarka, która zniszczy Google’a?

25 Maj, 2009, Poniedziałek at 21:14 Dodaj komentarz

Kilka dni temu ruszyła nowa wyszukiwarka, która – zdaniem twórców – ma w krótkim czasie wyprzedzić słynnego Google’a. Czy tak się stanie?

Mówię o wyszukiwarce Wolfram Alpha (http://www.wolframalpha.com).

Zaletą Google’a jest ilość zindeksowanych (czyli przeszukanych) stron www, natomiast wadą kłopotliwe zadawanie „pytań”. Wyszukiwarka jest programem komputerowym i rządzi się swoimi prawami. Komputerowi trudno jest zrozumieć naturalny język człowieka. Konieczne jest więc kombinowanie przy wpisywaniu zapytania.  Google „nie rozumie” wpisywanych zdań. Rozróżnia poszczególne słowa i na ich podstawie wyszukuje. Nie potrafi odpowiedzieć na zadane pytanie.

Tej wady miała być pozbawiona nowa wyszukiwarka – Wolfram Alpha, stworzona przez Wolfram Reseach. Wolfram ma analizować pytania i w odpowiedzi na nie zamiast długiej listy stron internetowych ma podawać konkretne dane i fakty.

Oto co piszą na temat Wolfram Alfy sami twórcy (tłumaczenie moje):

Długoterminowym celem Wolfram|Alpha jest uczynienie całej wiedzy dostępnej natychmiast dla każdego. Mamy zamiar zebrać wszystkie zamierzone dane; zaimplementować każdy znany model, algorytm, każdą metodę; i uczynienie możliwym przeliczenie wszystkiego co może być liczone. Naszym celem jest korzystanie ze zdobyczy nauki i innych źródeł wiedzy aby dostarczać jedno źródło, które może opierać się na wszystkim, aby dostarczyć ostateczną odpowiedź na rzeczowe zapytania.

Zamierzeniem Wolfram|Alpha jest dostarczenie wysokiej klasy wiedzy i potencjału dla możliwie szerokiej grupy ludzi – obejmującej wszystkie zawody i poziomy educkacji. Naszym celem jest akceptowanie zupełnie pozbawionych formalizmu zapytań, i przekazywanie jako źródło wiedzy, które generuje wspaniałe rezultaty i przedstawia je z maksymalną przejrzystością.

Wolfram|Alpha jest ambitną, długoterminową intelektualną próbą, której zamiarem jest podwyższenie potencjału przez lata i dekady. Razem z światowej klasy zespołem i wsparciem od najlepszych zewnątrznych ekspertów w niezliczonych dziedzinach, naszym celem jest utworzenie czegoś, co stanie się głównym kamieniem milowym XXI wieku intelektualnych osiągnięć.

Zamierzenia, jak widać, są ogromne. Mam jednak duże wątpliwości, czy są możliwe do zrealizowania przy obecnych mozliwościach technicznych. Człowiek jest w stanie przeczytać zdanie i zrozumieć je. Komputer, jak na razie, nie jest w stanie.

Przypuszczam, że w najbliższym czasie Wolfram Alpha zostanie niszowym narzędziem wykorzystywanym przez naukowców, tym bardziej, że jest dotępny wyłącznie w języku angielskim, bez szans na pojawienie się innych języków. Zmieni się to w momencie, gdy komputer zacznie „rozumieć” człowieka. 🙂

Entry filed under: Bez kategorii. Tags: , , , , .

Czy mamy bat na SPAM? Jak długo będzie działać Windows 7

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Maj 2009
Pon W Śr C Pt S N
« Mar   Czer »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Blog Stats

  • 12,424 hits

Strony


%d blogerów lubi to: